Erasmus+ projekta ietvaros DACVĢ delegācija viesojas Grieķijā

JaunumiRakstiComments Off on Erasmus+ projekta ietvaros DACVĢ delegācija viesojas Grieķijā

2017.gada septembrī Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija kopā ar izglītības iestādēm no Grieķijas, Spānijas, Itālijas, Polijas, Islandes un Somijas uzsāka darbību Erasmus+ KA2 (stratēģiskās partnerības projekts) projekta “Flying with the wings of Mythology througt time and space” (Lidojums ar mitoloģijas spārniem laikā un telpā) īstenošanā.

Š.g. oktobra otrajā nedēļā projektā iesaistīto skolu delegācijas, t.sk. Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas delegācija – Laima PĒRKONE, Dace EGLĪTE, Hugo GRŪBE (1.(t.i.,12.)B), Mārtiņš AUSMANIS (2.(t.i.,11.)B) -, pulcējās aizraujošā darba sesijā Grieķijā – Balkānu valstī, kurā dzīvo viena no senākajām Eiropas tautām, kam ir jau vairākus tūkstošus gadu ilga vēsture, kas aizsākas Senajā Grieķijā. Pamatoti Grieķija tiek uzskatīta par Rietumu kultūras šūpuli, jo tajā radusies demokrātija, Rietumu filozofija, Olimpiskās spēles, Rietumu literatūra, historiogrāfija, politoloģija, medicīna, veikti nozīmīgi zinātniskie un matemātiskie atklājumi, kā arī radusies drāma. Grieķu vēsturi, kultūru bagātina mitoloģija. Un Grieķijas puse darba sesijā saviem sadarbības partneriem bija ieplānojusi bagātu, iedvesmojošu, garīgām un fiziskām aktivitātēm piesātinātu programmu. Tas tiešām bija lidojums ar mitoloģijas spārniem laikā un telpā!

Grieķija ir ļoti bagāta ar vēsturiskiem un arheoloģijas pieminekļiem, liela to koncentrācija ir valsts galvaspilsētā Atēnās, kura ir viena no vecākajām pilsētām pasaulē. Projekta dalībnieki iepazinās ar Senās Grieķijas simbolu – Akropoli, guva izzinošu pārskatu par arheoloģiju un pārliecinājās par grieķu milzīgo pietāti un lepnumu par savu vēsturi un vērienīgajiem centieniem to saglabāt un ar to dalīties.

Neaizmirstams ir Grieķu senā lepnuma un orākula mājvietas apmeklējums Delfos. Orākuls ir vieta, kur savulaik tika pareģota nākotne. Svētnīca ir tās izrakumi. Katram emociju un fantāzijas līmenī, klausoties gida stāstījumā un reāli pieskaroties senatnei, bija iespēja to, kas mācīts vēstures un kulturoloģijas stundās, skatīt savām acīm. Lai arī no senā varenuma palikušas tikai drupas un kolonnas, un gleznas, kurās attēlots kompleksa vēsturiskais izskats, redzētais neliek vilties.

Meteora nozīmē “karājas debesīs”, un pirmais iespaids, ieraugot ainavu, ir elpu aizraujošs, jo prāts redzamajam nespēj noticēt, ka tas iespējams. Vieta ir tik īpaša, jo klinšu “torņu” virsotnēs atrodas vairāki seni klosteri, kas ainavu padara fantastisku. Meteora atrodas Grieķijas centrālajā daļā un ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Paši kalni izveidojušies pirms vairāk nekā 60 miljoniem gadu.

Kristieši uzskatīja, ka šī vieta ir Dieva dāvana un meistardarbs, tāpēc pirms 1000 gadiem klints galā tika uzcelts pirmais pareizticīgo klosteris.

Projekta darba sesijas pamatvieta bija Volosa, kas unikāli apvieno sevī ne ar ko nesalīdzināmu dabas skaistumu un dinamiskas pilsētas attīstības iezīmes. Viena no pilsētas privilēģijām ir tās atrašanās vieta. Šī skaistā vieta saglabā līdzsvaru starp kalnu burvību un jūras mieru, tradīciju spēku un augstu kultūru. Volosas ostas krasta līniju stiepjas 6 km garumā.

Darba sesijas programma kā skolēniem, tā pedagogiem piedāvāja saistošas, sadarbību un komunikāciju veicinošas aktivitātes, kā, piemēram, Polijas delegācija vadīja nodarbību “Mitoloģiskā matemātika”, Islandes pedagogi un skolēni sadarbības partnerus iesaistīja Islandes mākslas stundā, visi projekta dalībnieki mājinieku vadībā mācījās apgūt grieķu deju pamatsoļus. Tāpat katrai projekta dalībskolai ir savs individuāls uzdevums, kuru tā veic visā projekta darbības laikā.

Skolēniem kā vērtīga pieredze ar neaizmirstamu komunikāciju atmiņā paliks dzīvošana grieķu skolēnu ģimenēs. Kā atzīst skolēni, viņi izbaudīja viesmīlību, patiesu sirsnību un rūpes, kā arī ieguva jaunus draugus.

Projekts turpinās, un turpinās arī ceļošana ar mitoloģijas spārniem, lai iepazītu dažādu tautu mītisko pasauli. Š.g. decembra pirmajā nedēļā Grieķijas, Spānijas, Itālijas, Polijas, Islandes un Somijas delegācijas viesosies Latvijā – Cēsīs – un būs Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas viesi. Mums, latviešiem, pieder bagāts un spēcīgs kultūrvēsturiskais mantojums. Kādu daļu no tā ar lielu cieņu un lepnumu rādīsim un par to stāstīsim pasaulei.

Raksta autore: Dace Eglīte

© 2016 VISAS TIESĪBAS AIZSARGĀTAS, LAPU IZSTRĀDĀJA ASNS.LV