DACVĢ direktores uzruna pie Skolnieku rotas pieminekļa

 

Godājot 2.Cēsu kājnieku pulka Skolnieku rotas kareivju piemiņu, Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas direktore Dace EGLĪTE pie Skolnieku rotas pieminekļa uzrunāja Lāčplēša dienas pasākuma dalībniekus

 Cienījamie visu paaudžu cēsnieki un Cēsu viesi!

šovakar, tradicionāli stāvot Skolnieku rotas piemiņas vietā, mēs turam rokās ne tikai aizdegtu gaismas un piemiņas simbolu – lāpu vai svecīti-, bet domājam katrs par sevi, savu māju, ģimeni, uzdodot daudzus jautājumus, kuri ik dienu nodarbina mūsu prātus: vai virs mūsu galvām būs miera debesis, vai būsim veseli un vai tad, ja saslimsim, saņemsim pienācīgu ārstēšanu, vai mums būs darbs, vai spēsim nomaksāt komunālos maksājumus un sūtīt bērnus augstās skolās, un kādas ir vai būs mūsu vecumdienas. Mēs domājam par sevi – tātad par tautu un Latviju, jo Latvija esam katrs atsevišķi un visi kopā. Un tieši valstij svarīgu notikumu – Lāčplēša dienas un Latvijas Republikas Proklamēšanas – mēnesī pieminam tos, kuriem par savu valsti paaudžu paaudzēs ir un būs pateicīga latviešu tauta.

šobrīd līdzās Latvijas valsts karogam, Cēsu pilsētas karogam un atvijas Republikas Nacionālo Bruņoto spēku karogam godā tiek celts 2.Cēsu kājnieku pulka Skolnieku rotas piemiņas karogs. To savās rokās tur Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas ģimnāzisti.

Par ko atgādina šis karogs? Par to, ka 1919.gada vasarā – vienā no izšķirošākajiem Latvijas Brīvības cīņu posmiem kā neparastu, bet vērā ņemamu spēku sevi pieteica Vidzemes skolnieki – Cēsu pulka Skolnieku rota. Nosaukums atklāj pretrunu, jo apvieno šķietami neiespējamo: skolnieks – karavīrs. Bet Brīvības karā, kad trūka karotāju, – uz aicinājumu atsaucās Tēvzemes atbrīvošanas ideju pārņemti 108 pusaudži un jaunieši no Valmieras un Cēsīm. Viņi, 16-20 gadu vecumā, tieši no skolas sola, tuvinieku un draugu pavadīti, brīvprātīgi pauda savu patriotisko vēlmi, nebūdami šim solim sagatavoti.

Desmit gadus pēc Brīvības cīņām 1929.gadā bijušais Skolnieku rotas karavīrs, cēsnieks Kārlis Dzirkalis izstrādāja metus un 7 Cēsu ģimnāzistes skolotājas Brincevas vadībā izšuva karogu.

Mēs, cēsnieki, ar lepnumu sakām: Cēsis – Latvijas karoga šūpulis -, tāpat ar lepnumu varam uzskatīt: Cēsis – Skolnieku rotas karoga dzimtene un piemiņas glabātāja. Līdz ar karoga tapšanu svinīgā ceremonijā to katru gadu maija beigās vai jūnija sākumā, kad savulaik risinājās tik svarīgie vēsturiskie notikumi, nodeva glabāšanā kādai no Ziemeļlatvijas skolām, kuras finansiāli atbalstīja karoga izgatavošanu. Kā pirmā godu glabāt karogu izpelnījās Cēsu ģimnāzija.

Kopš varas maiņas Latvijā 1940. gadā, Skolnieku rotas karogs glabājas Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā un ir iekļauts 100 Latvijas vēstures relikviju skaitā.

Skolnieku rotas karoga godināšanas tradīcija tika atjaunota vienlaikus ar atjaunoto Uzvaras pieminekli Cēsīs. Nu jau 18 gadus karogu ik gadu pārņem kāda no Vidzemes 10 skolām, kuru izvēlas speciāla komisija, kas novērtē skolu paveikto patriotiskajā audzināšanā.

Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijai šajā laikā ir bijis gods divas reizes saņemt un glabāt Skolnieku rotas karogu.

Vai patriotiskā audzināšana ir interesanta? Jā, interesanta un vērtīga, ja tā ir jēgpilna. š.g. septembrī Skolnieku rotas piemiņas karoga tradīcijas uzturēšanā iesaistīto skolu pārstāvji vietā starp Meijermuižu un Līvu pagastmāju, kur tika nāvējoši ievainots Skolnieku rotas karavīrs valmierietis Edgars Krieviņš, iestādīja ozoliņu. Tas bija emocionāli pacilājošs un piepildīts brīdis visiem tā dalībniekiem. Bet patiesā patriotisma stunda norisinājās iepriekšējas dienas pēcpusdienā, kad ģimnāzijas 12.klases skolnieki Dāvis Muižnieks un Marks Osipovs kopā ar vēstures skolotāju Aivaru Karlsonu un Māri Niklasu Daibes pusē sameklēja Edgara Krieviņa dzimto māju vietu un tur izraka šo ozoliņu.

šodien arī mēs, dažādu paaudžu cēsnieki, piedalāmies dzīvās vēstures stundā, apliecinot, ka mūsu kultūrvēsturiskā atmiņa ir dzīva, un savas sveces un lāpas esam aizdeguši Brīvības cīnītāju gaišajai piemiņai un Latvijas dzīvotspējai, jo Latvija – esam mēs paši!”

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2016 VISAS TIESĪBAS AIZSARGĀTAS, LAPU IZSTRĀDĀJA ASNS.LV