Dabas nedēļa

Galvenā rīkotāja – Ilona Kazaka pastāstīja, ka ideja rīkot skolā šādu pasākumu bija mēģinājums bēgt no rutīnas un ikdienas, kas vienlaicīgi sekmēja klašu kolektīvu saliedētību un ļāva izpaust savas mākslinieciskās spējas ikvienam. Skolotāju priecēja arī lielā atsaucība, jo visas klases bija apzinīgi pildījušas katru uzdevumu, radot lielāku konkurenci un cīņas sparu. Ideju realizēšanā palīdzēja ķīmijas skolotājs Arnis Andersons un ģeogrāfijas skolotāja Maija Vīķele. Jaunieši paši izrādīja iniciatīvu un bija par iedvesmas avotu “Dabas nedēļa”. Skolotāji atzīst, ka bija jūtams arī nogurums pēc aktīvas darbošanās, taču prieks par izdarīto atspēko rūgtas nopūtas. Izrādās, ka uzburt brīnumus māk ne tikai Māte daba, bet arī mēs – cilvēki…

Pirmais “Dabas nedēļas “ pārbaudījums bija Mārtiņdienas zoss izgatavošana, kas vienlaicīgi kalpoja kā radošā gara izpausme, skolas pagalma oriģināls dekors un vizītkarte pārējiem pasākumiem. Zibēja oriģinalitāte, košums un izdomas bagātības augļi. Galvenais konkursa noteikums – zosij jābūt izgatavotai no dabas materiāliem. Lielāko pārsteigumu gan skolēniem, gan skolotājiem sagatavoja 1.a klase, kuru zoss ieguva “visapžilbinošākās zoss” titulu. Taču ne jau zelta krāsas spīdums skatītājus piesaistīja šai zosij… Tā sēdēja – atvainojiet! – uz tā priekšmeta, kurš ir centrālais tajā mazajā telpiņā, kur parasti iet pa vienam… Idejas autori pastāstīja, ka viss noticis nejauši – klases meitenes ieraudzījušas pie atkritumu konteinera podu, bet puiši atnesuši to uz klasi, pēc tam tika domāts par to, kā podu piepildīt. Kulminācija zoss tēla izveidošanā bija zelta krāsas pieskāriens.

Arī visas pārējas zosis tika novērtētas un to veidotāji – apbalvoti. Skolotāji bija izdomājuši atjautīgās nominācijas, kas katru zosi parādīja kā kaut ko īpašu un neatvairāmu, piemēram, viszvirbuliskākā,…..

Otrdienas pēcpusdienā DACVĢ skolēni kā vijīgas upes slīdēja no klašu telpām uz zāli, lai tiktos ar Intu Medni, kas ir Pasaules Dabas aizsardzības fonda Projektu nodaļas vadītājs. Vienojošais elements – mūsu lektors arī kādreiz mācījās šajās pašās telpās. DACVĢ absolvents pastāstīja par reālo dabas situāciju Latvijā, kā arī informēja par lielākajiem projektiem, piem., lauku attīstības programma, kas norisinās pie Papes ezera, dabas aizsardzību, kā arī tūrisma attīstības veicināšanu. Mūsu sarunu biedrs atzina, ka diemžēl Latvijā nav praktiski ievērojamas dabas resursu bāzes, kas gan paver iespējas mācīties iztikt ar to, kas ir, gan ļauj veiksmīgāk piesaistīt ārvalstu investīcijas. I. Mednis pieminēja arī savu darbošanās sfēru – projektu vadīšanu, atklājot, ka viņa darba uzdevumos ietilpst projektu realizācijas sekmēšana un rezultāta nostiprināšana. Par lielu nožēlu mums, Latvijas iedzīvotājiem, valstī dabas aizsardzība nav aktuāla, jo sabiedrība dabu neuztver kā vērtību, bet pašsaprotamu lietu. Daba ir lielisks tūrisma attīstības pamats, kā arī dzīvnieku valsts saglabāšanas līdzeklis – Dabas fonds Latvijā nodarbojas arī ar zemes pirkšanu un “atdošanu” dzīvniekiem, kā arī tieslietu ierosināšanu par piekrastes apbūvi, nelegālu mežu izciršanu un koksnes tirdzniecību. Cēsu rajonā Dabas fonds ir nodarbojies ar mežu apsaimniekošanu un pareizas saimniekošanas demonstrācijām. Lektors atzīmēja, ka neapstrādāta zeme ir dabas uzvara, kuru mums vajadzētu svinēt kopā.

Trešdiena ienesa jaunas krāsas DACVĢ skolēnu ikdienā – paralēli notika 2 lekcijas: 8. klasēm par bezmugurkaulniekiem, bet pārējiem interesentiem – par primātiem. Dabas muzeja lektori centās izveidot dialogu ar jauniešiem “Kas ir primāti”. Bagātīgi papildinot savu stāstījumu ar cilvēkveidīgo priekšteču izbāzeņiem, viņi sniedza mums plašu informāciju, sākot ar vissenākajiem primātiem – pleziadapisiem līdz mūsdienu cilvēka “brāļiem “ – šimpanzēm. Reti kurš laikam zinās, ka nēģeri orangutanus sauc par meža cilvēkiem, jo tie lieliski orientējas mežā, īpaši neatšķiroties uzvedībā no Homo homo sapiena, vai arī to, ka gorillas, kas ir vislielākie pērtiķi, ir ļoti miermīlīgi dzīvnieki, turklāt ir veģetārieši. Jaunums skolēniem bija arī tas, ka šimpanzes asinis var pārliet cilvēka, kas izdzīvos un varēs normāli funkcionēt pēc šāda “eksperimenta”. Saruna lika mums apjaust, cik maz mēs tomēr zinām par cilvēces bioloģisko attīstības vēsturi līdz mūsdienu cilvēkam. Lekcijā par bezmugurkaulniekiem skolēni papildināja mācību stundās iegūtās zināšanas, kā arī atklāja šo to līdz šim sev nezināmu.

Ceturtdienas pēcpusdiena bija komandu spēļu laiks, kura laikā arī līdzjutējiem tika doti uzdevumi. Katrai klasei bija jāizveido 3 cilvēku komanda, kas centās atšķirt dažādus zarus, akmeņus, šķīdumus – dabas zinību mācību vielas atkārtošanas iespēja … Vēl katrai klasei bija jāizgatavo tērps no iesaiņojuma materiāliem – te nu ziedēja tērpi no polietilena maisiņiem, kartona kastēm, spožas lentes, tualetes papīra pušķi, salvetes, pat “Zelta zivtiņas” jostas, olu kastes, plēves… Un varoņu dažādība – nākotnes līgava, princeses, balerīna, modeles, supervaronis, naivā meitene, kas vairāk izskatījās pēc vīriešu kārtai piederīgo. Līdzjutējiem bija jānopūlas ar balona piepūšanu un komandas saukļa izdomāšanu, kas bija jāraksta gan uz baloniem, gan uz plakātiem, kuri vēlāk kalpoja par futbolu vārtu rotājumiem un sienu dekoriem. Jāatzīmē, ka šajā pasākumā īpaši izcēlās 2. b klase, kas dziedāja “Balādi par zosi”. Komandu spēļu uzvarētāji – 1. c klases pārstāvji pastāstīja, ka visgrūtākais bijis ezeru atpazīšanas uzdevums. Priecē arī tas, ka gandarījumu par sasniegto papildināja vērtējums atzīmju žurnālā.

Noslēguma pasākumi notika piektdienas pēcpusdienā un vakarā – pirms plkst. 14.00 DACVĢ saime atstāja savas telpas, lai dotos uz kinoteātri ‘Vidzemnieks” un noskatītos dokumentālu filmu “Dziļajos ūdeņos”. Skolēniem bija iespēja iepazīt ūdens pasauli krāšņu un bagātīgu. Īstu…

Vakara pasākums bija DACVĢ sadraudzības diskotēka ar CPĢ Cēsu Kultūras centra telpās. Mūzikas skaņas un smieklīgas parodijas vienai ģimnāzijai par otru savija visus kopā, un uzplauka viens vienīgs zieds – draudzības zieds.

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2016 VISAS TIESĪBAS AIZSARGĀTAS, LAPU IZSTRĀDĀJA ASNS.LV